Staff Directory

To contact staff by email, it is their firstname.lastname@rbe.sk.ca (Ex: Joe.Smith@rbe.sk.ca)

2019/2020 HAWRYLAK STAFF

 

English Classrooms

Grades

Ms. Morgan Audet/Jen Mathies (April)

Kindergarten

Mrs. Emily Holmes

Grade 1/2

Ms. Erin Bishoff

Grade 2

Mrs. Sarah Shaver

Grades 2/3

Mrs. Kristi Rogers

Grades 3

 Ms. Meaghen Da Costa

Grade 3/4

Mrs. Karen Trithart

Grade 4

Ms. Samira Nadoroznick

Grade 4/5

Ms. Lori Burton

Grade 5

Mr. Kirk Fiege

Grade 6

Mrs. Tammy Neufeld

Grade 6

Ms. Tristen Anderson

Grades 7/8

Mrs. Sherri Foster

Grade 7/8

Mr. Dylan Longmoore

Grade 7/8

Mr. Michael Markesteyn

Grade 7/8

French Classroom Teachers

Grades

Mme Kimberlee McMurdo

Kindergarten

Mme Janelle Borys

Grade 1

Mme Nicole Gates/Mme Amy Blythman

Grades 1/2

Mme Karli Radfelder

Grade 2

Mme  Stephanie Gouin

Grades 3/4

Mme Alexandra Potvin

Grades 3/4

Mme  Jacqueline Roy

Grades 4/5

Mme  Krystal Pringle

Grades 5/6

Mme  Lori Boehme

Grades 6/7

Mme Rosanne Fournier/Katy Coon

Grades 7/8

Mme Cecilia Porter

Grades 7/8

Specialists Teachers

Assignment

Mr. Scott Adelman

Band Teacher

Ms. Tanya Tazzioli

Band Teacher

Mr. Nicholas Day

Specialist Teacher

Mr. Ryan Kardynal

French Specialist Teacher

Mme Nicole Gates

Itinerant Teacher

Ms. Tracy Krenbrink

English Program LRT

Ms. Lisa Machnaik

Arts Education Teacher

Mme Melanie Florizone-Mintz

Immersion Specialist Teacher

Ms. Samina Seeger

EAL Teacher

Mme Tracy Youck

Teacher Librarian

Mme Celeste Schnell

French Itinerant Teacher

Mme Lyane McClelland

French Immersion Program LRT

Mrs. Trudy Yeske

Specialist

Support Staff

Assignment

TBA

Educational Assistant

Mme Andrea Knibbs

Educational Assistant French Immersion

Ms. Linnea Ulrich

Educational Assistant

Mrs. Dianne Swann

Educational Assistant

Facility Staff

Assignment

Mr. Fernando Dusaran

Head Facility Technician

Mr. Daniel Desjarlais

Evening Facility Technician

Mr. Roberto Paredes

Evening Facility Technician

Mr. Kyle Walker

Evening Facility Technician

Office Staff

Assignment

Mrs. Laura Wilson

Admin Assistant

Mrs. Lise Moore

Part-time Admin Assistant

Mme Kim Engel

Vice-Principal

Mrs. Lori Daelick

Principal

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Our 2019-2020 Student Achievement Team

Student Achievement

Assignment

Mrs. Lois Herridge

Superintendent School Achievement

Mr. Cory Baldwin

School Counsellor

Mrs. Christine Bolen

SLP

Ms. Judy Parley

Educational Psychologist

Constable Blair Randall

School Resource Officer